Professional UV/LED lamp WS-1 for manicure and pedicure, 88 W.
UV/LED nail lamp WS-1
The WS-1 UV/LED lamp is reliable and convenient for curing all types of gels, gel polishes, and biogels. Suitable for both professional use in beauty salons and at-home manicures.
Features:
-
Suitable for drying any artificial coatings (gels, gel polishes, bases, tops).
-
Equipped with a timer for 30, 60 and 99 seconds for precise control of polymerization time.
-
It has a removable bottom , which is convenient for use during a pedicure.
The compact and stylish design makes the lamp practical and aesthetically pleasing for any workplace.
| Main characteristics | |
|---|---|
| Type of equipment | LED/UV |
| Nail dryer lamp power | 88 W |
| Additional features | Motion sensor, Timer, Retractable bottom |
| Network voltage | 220~240 V |
| Maximum time for setting the timer | 99 sec |
| Lamp life | 50,000 hours |
| Country of origin | China |
| Color | White |
| Display | Yes |
| Replacement lamp included | No |
| Timer | Yes |
| Overall dimensions | |
| Length | 225 mm |
| Width | 205 mm |
| Height | 95 mm |
You can buy Professional UV/LED lamp WS-1 for manicure and pedicure, 88 W. in our online store Limonad with delivery to Ukraine and Europe, including Poland, Germany, Bulgaria, Czech Republic, France, Romania and many other countries.
No reviews found
