Ultrasonic cleaner MicroSTOP MU-SMART, 0.8 l 60 W
Ultrasonic washer is your reliable assistant at the stage of pre-sterilization processing of instruments. With the help of this simple but powerful device, you can ensure maximum cleanliness of instruments and prepare them for the next step - sterilization.
The MicroSTOP MU-SMART ultrasonic washer is designed to clean a variety of metal and plastic objects. It is used for cleaning manicure, hairdressing, medical, dental instruments, milling cutters, jewelry, etc.
The MicroSTOP MU-SMART ultrasonic cleaner has:
- Digital control
- Powerful emitter
- Stainless steel tank
Advantages of the MicroSTOP MU-SMART ultrasonic cleaner:
- Thorough – air bubbles formed by ultrasonic waves penetrate hard-to-reach parts of the instruments
- Gentle – cleans without damaging the instruments
- Comfortable – has a low noise level for high power
- Powerful – has two ultrasonic emitters that ensure perfect cleaning of the instruments
- Safe – eliminates the possibility of get injured when interacting with sharp parts of instruments during washing
- Fast – significantly reduces cleaning time, unlike manual cleaning
- Universal – can clean instruments made of different materials: metal, glass, plastic, ceramics, etc.
- Compact – has a small size
- Eco-friendly – allows you to minimize the amount of chemical waste from cleaning solutions
Characteristics of the MicroSTOP MU-SMART ultrasonic cleaner:
- The ability to use a solution for disinfection during the operation of the device.
- Built-in noise absorption function
- LED display for monitoring the operation of the device.
- 5 timer modes: from 90 to 600 seconds
- Cooling fan to protect against overheating
- Automatic shutdown
Technical characteristics of the MicroSTOP MU-SMART ultrasonic cleaner
| Name | ULTRASONIC CLEANER |
| Model | MU-SMART |
| Body size (l/w/d) | 22 cm × 13.8 cm × 14.1 cm |
| Tank size (l/w/d) | 18 cm × 8.7 cm × 5.8 cm |
| Tank capacity | 0.8 l |
| Ultrasonic frequency | 42 kHz |
| Body material | ABS plastic |
| Tank material | Stainless steel |
| Power consumption | 60 W (AC 220-240 V, 50-60 Hz) |
| Timer settings | 180 sec → 300 sec → 480 sec → 90 sec → 600 sec |
| Weight | 1.27 kg |
| Warranty | 12 months |
You can buy Ultrasonic cleaner MicroSTOP MU-SMART, 0.8 l 60 W in our online store Limonad with delivery to Ukraine and Europe, including Poland, Germany, Bulgaria, Czech Republic, France, Romania and many other countries.
No reviews found
