Triple cassette wax melter SM-67 with depilatory base
Cassette wax melter is an indispensable device for wax depilation. Cassette wax melter is designed for melting wax in cartridges. Cassette wax melter on a triple base is designed for standard 100 gram cassette wax. The device is easy to use, each wax melter will provide an even application of wax on the skin. On each device you can monitor the amount of wax remaining, thanks to a special measuring window. This device is perfect for professional and home use. The wax melter starts working only on the base, which must first be connected to the power supply.
Base size: 23.5 x 14.5 x 6 cm.
Wax melter size: 18 x 7.5 x 5 cm.
| Main attributes | |
|---|---|
| Equipment type | Cassette wax melter |
| Type of cassette wax heater | For three cassettes |
| Material of the body | Plastic |
| Color | White |
| Temperature controller | No |
| Display | No |
| Volume | 100 ml |
| Network voltage | 220~240V |
| Type of depilatory product | Hot wax, Warm wax |
| Form of wax release | Cartridges/cassettes |
| Scope of application | Legs, Arms, Armpits, Bikini area, Back, Face, Body, Shin, Chest, Belly, Buttocks, Thighs, Intimate areas |
| Overall dimensions | |
| Length | 24 cm |
| Height | 21.5 cm |
| Width | 12.5 cm |
You can buy Triple cassette wax melter SM-67 with depilatory base in our online store Limonad with delivery to Ukraine and Europe, including Poland, Germany, Bulgaria, Czech Republic, France, Romania and many other countries.
No reviews found
