Jar wax melter SM - 5001A for depilation 600 ml. (with power switch from 100 to 200 W.) Black
Professional wax heater suitable for all types of depilatory waxes. Easy to use. Melts all types of wax: jar, solid, granules (the heater has a pan in which you can melt both solid wax and granules). The wax heater has 4 silicone bowls for melting wax, made of medical silicone. This allows you to not only melt wax very quickly, but also greatly simplifies the process of cleaning the container from solidified wax - just let the wax cool and simply remove the remains of the solidified wax mixture by carefully turning out the elastic silicone bowl.
Maximum temperature: 120 degrees °C.
Technical data:
- Power: 100 - 200 W
- Capacity: 600 ml
| Main attributes | |
|---|---|
| Equipment type | Wax heating container |
| Color | Black |
| Temperature controller | Yes |
| Display | Yes |
| Volume | 600 ml |
| Network voltage | 220~240V |
| Power | 200 W |
| Type of depilatory product | Hot wax, Warm wax |
| Scope of application | Legs, Arms, Armpits, Bikini area, Back, Face, Body, Shin, Chest, Belly, Buttocks, Thighs, Intimate areas |
You can buy Jar wax melter SM - 5001A for depilation 600 ml. (with power switch from 100 to 200 W.) Black in our online store Limonad with delivery to Ukraine and Europe, including Poland, Germany, Bulgaria, Czech Republic, France, Romania and many other countries.
No reviews found
