Built-in manicure extractor hood with HEPA filter EGO Ami by Ülka white 4050 rpm, 17 W
The EGO Ami by ULKA built-in manicure extractor with a HEPA filter, white, will be an indispensable addition to your workplace. It fits into the interior thanks to its laconic design. And it is easy to interact with it.
Model with high suction power up to 3 m/s. This ensures cleanliness on the desktop, taking into account the compactness of the equipment. Equipped with a HEPA filter that traps fine dust. When working with nails, the process is clean and comfortable. The device is quiet and does not create inconvenience for masters and clients.
Built-in manicure extractor EGO Ami by ULKA with a white HEPA filter is made of impact-resistant plastic with a stainless steel grille. It withstands heavy use. The built-in model is suitable for a stationary workbench in a salon or a “home” manicure room.
EGO Ami by ULKA built-in manicure extractor with HEPA filter, white — features:
- built-in;
- white with gray bars;
- for professional manicure;
- built-in housing;
- type – mortise;
- stainless steel fan guard;
- with HEPA filter;
- material – shockproof plastic;
- suction speed – 3 m/s;
- engine speed – 4050 rpm;
- power – 17 W;
- noise level - 70 dB;
- dimensions: 18.5 x24, 9x6.5 cm;
- weight – 712 g;
- color – white.
Built-in manicure extractor EGO Ami by ULKA with HEPA filter, white - use:
- Install the hood into the table, preparing a hole to size, and secure it securely.
- Connect the device to a grounded outlet.
- Turn on the hood using the button.
- Place the client's hands over the grates - dust will be drawn in as you work.
- After completing the procedure, turn off the hood and clean the grille from dust.
- Clean and replace the HEPA filter regularly, depending on the intensity of use (on average every 1–2 months).
- Do not block the ventilation opening during operation to avoid reducing efficiency.
Characteristics
| Manufacturer's warranty | 2 years |
| Number of revolutions per minute | 4050 |
| Equipment | HEPA filter |
| Power | 17 W |
| Country of manufacture | Ukraine |
| High-voltage | 110-220 V |
| Power adjustment | No |
| Brand | EGO by Ülka |
| View | mortise |
| Size | 18.5 x 24.9 x 6.5 cm |
| Color | white |
You can buy Built-in manicure extractor hood with HEPA filter EGO Ami by Ülka white 4050 rpm, 17 W in our online store Limonad with delivery to Ukraine and Europe, including Poland, Germany, Bulgaria, Czech Republic, France, Romania and many other countries.
No reviews found
