Router HT601 Chrom 65 W. - 35000 rpm for hardware manicure and pedicure Green
This model will become an indispensable assistant in the field of hardware manicure services. Its 65W power and rotation speed of up to 35,000 rpm are unique features of this device compared to similar models, and its vibration-free design is also a significant advantage. The milling cutter itself is made of high-quality and durable Chrome ABS plastic, and the handle is made of stainless steel. Air cooling prevents overheating.
The device has a built-in overheating protection (one of the most energy-efficient models, which is important for nail professionals). The device also features a reverse function to change the direction of the cutter's rotation.
Specifications:
- Power: 65 W.;
- Speed: 35000 rpm (smooth speed control);
- Operations: The movement of arms or legs can be controlled arbitrarily;
- Touch display;
- Stands for cutters on the router itself;
- Pedal.
| Main characteristics | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Type of product | Milling cutter for manicure/pedicure |
| Type of device | Universal |
| Power | 65 W |
| Maximum rotation speed | 35,000 rpm |
| Number of nozzles | 6 pcs |
| Power supply type | 220 V network |
| Peculiarities | Foot pedal, Reverse, Display, Attachment stand, Set of cutters, Replaceable handle |
| Body material | Plastic |
| State | New |
You can buy Router HT601 Chrom 65 W. - 35000 rpm for hardware manicure and pedicure Green in our online store Limonad with delivery to Ukraine and Europe, including Poland, Germany, Bulgaria, Czech Republic, France, Romania and many other countries.
- Availability of a stand for nozzles
- Display
- Presence of a pedal
- Replacement handle
- Reverse
- Set of cutters
- Network 220 V
No reviews found
