Professional SML M13 68W 35,000 RPM Manicure and Pedicure Milling Machine (Black)
Professional SML M13 device for manicure and pedicure with adjustable speed up to 35,000 rpm.
The device is equipped with a powerful 68-watt motor, which can be controlled via a foot pedal or a hand-operated button. The handle comes with six different attachments. The device has a low noise level.
An ideal choice for professionals and amateurs.
Specifications:
- Power – 68 W.
- Equipped with a regulator with a smooth and soft transition from 5,000 to 35,000 rpm.
- Display
- Reverse/forward
- Pedal
| Main characteristics | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Type of product | Milling cutter for manicure/pedicure |
| Type of device | Universal |
| Power | 68 W |
| Maximum rotation speed | 35,000 rpm |
| Number of nozzles | 6 pcs |
| Power supply type | 220 V network |
| Peculiarities | Display, Pedal, Cutter Set, Reverse |
| Body material | Plastic |
| State | New |
You can buy Professional SML M13 68W 35,000 RPM Manicure and Pedicure Milling Machine (Black) in our online store Limonad with delivery to Ukraine and Europe, including Poland, Germany, Bulgaria, Czech Republic, France, Romania and many other countries.
Features:
- Availability of a stand for nozzles
- Display
- Pen stand
- Presence of a pedal
- Replacement handle
- Reverse
- Set of cutters
Maximum rotation speed (rpm):
35000
Pen:
with cooling
Power type:
- Network 220 V
Power, W):
68
Product type:
milling machine
Manufacturer country:
China
Brand:
Color:
Black
No reviews found
