Professional nail drill MOOX X802 65W - 50,000 rpm for manicure and pedicure in Gold
The MOOX X802 nail drill machine is a professional device for hardware manicures and pedicures, as well as nail shaping. With this device, nail technicians can polish nails, shape them, and easily perform other manicure procedures in just minutes.
Specifications:
- Power: 65 W.
- Speed: 50,000 rpm (smooth speed control)
- Reverse, forward
- Display
Equipment :
- Handle for router - MOOX X50
- Device
- Pedal
- Set of cutters.
- Pen stand
| Main characteristics | |
|---|---|
| Manufacturer | MOOX Professional |
| Country of origin | China |
| Type of product | Milling cutter for manicure/pedicure |
| Type of device | Universal |
| Power | 65 W |
| Maximum rotation speed | 50,000 rpm |
| Number of nozzles | 6 pcs |
| Power supply type | 220 V network |
| Peculiarities | Display, Pedal, Cutter Set, Reverse |
| Body material | Plastic |
| State | New |
| Description of attachments | |
| Type of nozzle | One-piece nozzle |
| Shape of nozzles | Microphone, Cylinder, Cone, Bullet, Round, Teardrop |
| Material of the nozzle | Artificial diamond coating, emery, metal |
You can buy Professional nail drill MOOX X802 65W - 50,000 rpm for manicure and pedicure in Gold in our online store Limonad with delivery to Ukraine and Europe, including Poland, Germany, Bulgaria, Czech Republic, France, Romania and many other countries.
Features:
- Display
- Pen stand
- Presence of a pedal
- Replacement handle
- Reverse
- Set of cutters
Maximum rotation speed (rpm):
50000
Pen:
with cooling
Power type:
- Network 220 V
Power, W):
65
Product type:
milling machine
Manufacturer country:
China
Brand:
Color:
Golden
No reviews found
