Handle milling cutter SG705 cordless for manicure and pedicure - 35,000 rpm, 36 W. Pink
Using a milling cutter significantly improves the quality of performance and expands the range of services. The presented model is compact in size and can operate without connecting to the network on a battery.
Features of a portable milling cutter:
The milling cutter consists of two parts: the main unit and the working handle. The unit is made of durable plastic. On the front panel there is a relay for adjusting the speed of rotation of the milling cutter, as well as operation indicators on which the set parameters are recorded.
Twist lock handle - the main working part is made of metal, has a small weight, does not vibrate during operation. Thanks to the ergonomic design, it does not load the master's hand.
Smooth speed control allows you to select a mode taking into account the type of skin and cuticle of the client. The maximum rotation speed of the milling cutter is 35 thousand rpm. The milling cutter comes with a set of universal milling cutters in individual packaging.
Specifications:
- Milling cutter size: 165x73x35 mm;
- Weight: 0.6 kg;
- Cordless, battery-powered;
- With touch screen;
- Reverse, forward;
- Set of attachments (as in the photo);
- Handle holder.
| Main attributes | |
|---|---|
| Product type | Milling cutter for manicure/pedicure |
| Power | 36 W |
| Maximum rotation speed | 35000 rpm |
| Number of attachments | 6 pcs |
| Power type | Battery, 220 V network |
| Features | Set of cutters, Display, Reverse |
| Body material | Plastic |
| Color | Pink |
You can buy Handle milling cutter SG705 cordless for manicure and pedicure - 35,000 rpm, 36 W. Pink in our online store Limonad with delivery to Ukraine and Europe, including Poland, Germany, Bulgaria, Czech Republic, France, Romania and many other countries.
- Replacement handle
- Reverse
- Accumulator
- Network 220 V
No reviews found
